بسم رب الشهداء و الصدقین

شهید : محمد زارع

فرزند : ولی

عضو : سپاه – پاسدار وظیفه

تاریخ تولد : ۴/۹/۱۳۴۹

محل تولد : ——

تاریخ شهادت : ۴/۵/۱۳۶۲

محل شهادت : حاج عمران

عملیّات : والفجر (۲)

محل دفن : گلزار شهدای روستای کمجان

شهید محمد زارع در خانه محقر پدری به دنیا آمد و در دامان گرم پدر و مادر مهربان خود ایام کودکی اش را سپری نمود ، و راهی مدرسه شد ، ابتدایی را در زادگاهش با موفقیت گذراند و برای ادامه تحصیل به مرودشت رفت و دوره راهنمایی را در آنجا خواند در سال ۱۳۵۷ با پیروزی انقلاب اسلامی به روستا برگشت و چون مدارس برای مدتی تعطیل شد به یاری پدر و مادرش در کار کشاورزی شتافت در تابستان ۱۳۶۱ به عضویت گروه مقاومت در آمد و پس از جمع آوری محصول در اواخر پاییز ۱۳۶۱ از طریق بسیج سپاه به جبهه رفت ، سه ماه در جبهه دهلران خدمت کرد و در اسفد ماه همان سال از جبهه برگشت و پس از مدتی برای انجام خدمت سربازی دفترچه گرفت و با معرفی خود به سپاه به عنوان پاسدار وظیفه برای خدمت سربازی مهیا شد در اوایل بهار ۱۳۶۲ به کازرون رفت و مشغول فراگیری آموزش نظامی شد . پس از آموزش به مرخصی سه روزه آمد که این مرخصی اولین و آخرین مرخصی او بود ، همان سه روز را نیز به کار کشاورزی پرداخت و پس از خداحافظی با خانواده و اقوام راهی جبهه غرب شد که پس از مدتی حضورش در جبهه عملیات والفجر (۲) شروع شد و شهید پس از چند روز از حمله در تاریخ ۴/۵/۱۳۶۲ به درجه رفیع شهادت نائل آمد .

روحش شاد و راهش پر رهرو باد

و چنین است وصیت نامه گهربارش( خلاصه شده) :

بسم الله الرحمن الرحیم

پدر و مادر عزیز مرا حلال کنید چون این یک وظیفه ای بوده که باید می رفتیم که دین خود را به اسلام و انقلاب اسلامی ادا کنیم . ولی من از این شرمنده هستم که نتوانستم فرزندی لایق برای شما باشم ، امیدوارم که با ریختن خون من بر پای درخت انقلاب اسلامی جوششی باشد که این درخت پر بارورتر شود . . . پدر و مادر عزیزم اگر گاهی اوقات شما را اذیت کردم و یا نافرمانی از شما کردم مرا ببخشید که همین بخشش شماست که مرا شاد می کند ، پدر و مادر و خواهران و برادران عزیزم شادی شما باعث شادی روح من می شود و در آخره بخشش شما باعث    می شود که خداوند گناهانم را بریزد .

اگر من توفیق شهادت پیدا کردم مردم  بدانند که من این راه را کورکورانه انتخاب نکرده ام . این راه  را با بینش اسلامی انتخاب کرده ام .

والسلام

پاسدار وظیفه

محمد زارع (ولی)