بسم رب الشهداء و الصدقین

شهید : اسماعیل دهقانی

فرزند : رضا

عضو : سپاه پاسداران

تاریخ تولد : ۱/۳/۱۳۳۸

محل تولد : خرامه

تاریخ شهادت : ۳/۱۲/۱۳۶۲

محل شهادت : جفیر

عملیّات : ——

محل دفن : گلزار شهدای امامزاده ابراهیم (ع) – سلطان آباد

شهید دهقان تا سال پنجم ابتدایی درس خواند و مدرسه را جهت یاری رساندن خانواده اش در امر تامین مایحتاج زندگی ترک کرد و به شغل کشاورزی روی آورد و نوجوانی خود را با کار و زحمت در مزرعه کشاورزی آغاز نمود در سال ۱۳۵۸ جهت انجام خدمت سربازی به آموزش رفت و خدمت مقدس سربازی خود را در سومار به پایان رساند بعد از آن وارد سپاه شد و به عنوان پاسدار به خدمت مشغول گردید . و بارها به عنوان خط شکن عازم جبهه شد . در آخرین اعزامش به دیدار برادر و بخشدار وقت خرامه « شهید سید معصوم موسوی » رفت که شهید موسوی به اسماعیل فرمود ، در این سفر بوی خوشی از شما به مشام می رسد نکند که شهید شوی و اسماعیل از خداحافظی با برادر و شهید موسوی راهی جبهه شد و در عملیات خیبر شرکت کرد که پس از بازگشت از عملیات فرق مبارکش توسط ترکش بمب های هواپیماهای عراقی شکافته شد و همچون مولایش امام علی (ع) با فرق شکافته به دیدار معشوق شتافت .

اسماعیل با خانواده و مردم و اقوام و هم محلی هایش دوست بود و با اخلاق شایسته با آنها رفتار می نمود . ایمان و اعتقاد و عملش به احکام اسلام زبانزد خاص و عام بود ، و مهمترین سفارش هایش نیز رعایت احکام دین و پاسداری از مملکت اسلامی بود . به خانواده شهدا احترام زیادی می گذاشت و می گفت : تا خون در رگهایم جاری است از خون شهیدانتان پاسداری خواهم کرد .

اسماعیل علاقه خاصی به امام خمینی (ره) داشت و همیشه به خانواده سفارش می کرد که از امام حمایت کنید و در خط او حرکت نمایید .

پیام خانواده شهید :

ما از مردم و خصوصاً جوانان انتظار داریم که ادامه دهنده راه شهدا باشند و فریفته شعارهای پوچ و توخالی شرق و غرب و ایادی آنها ( در داخل و خارج از کشور ) نشوند و شهدا را فراموش نکنند و در پیروی از خط امام و رهبری تلاش نمایند      و چنین است وصیت نامه شهید: (خلاصه)

بسم الله القاصد الجبارین و بسم رب شهداءو الصدیقین

امام حسین (ع) می فرماید : مردم بندگان دنیا هستند و دین لقلقه زبانشان ، پشتیبانشان از دین تا زمانی است که زندگی شان در رفاه باشد و آنگاه که در بوته امتحان قرار می گیرند دین داران کم خواهند بود .

. . . شهادت بالاترین درجه است در نزد خداوند و هر کس به این فوز عظمی برسد ثواب و اجرش در نزد خداوند زیاد خواهد شد تمام انسانها بالاخره روزی دار فانی را وداع گفته و به سوی آخرت می روند ، نورانی ترین چهره ها که وارد سرای آخرت می شود چهره کسی است که در راه خداوند شهید شده و با جان و مال خود به این راه رفته است .

. . . به خداوند بزرگ قسمتان می دهم هر چه قدر مادیات شما زیاد تر شود و از آن در غیر رضای خداوند صرف کنید آتش جهنم خود را از یاد تو         می کنید .

پیام به خانواده : شما باید پیام آوران خون شهیدان باشید و در مقابل مسائل مثل کوه استوار باشید .

والسلام

اسماعیل دهقانی

از طرف خانواده و برادر شهید  حاج عبدالحسین دهقانی ۱۰/۵/۱۳۸۰