شهید صفدر کشاورزی

شهید صفدر کشاورزی

بسم رب الشهداء و الصدقین

شهید : صفدر کشاورزی

فرزند :محمد قاسم

عضو : ارتش – سرباز ارتش

تاریخ تولد : ۱۳۴۴

محل تولد : خرامه

تاریخ شهادت :۲/۳/۱۳۶۷

محل شهادت  : سومار

عملیات : ـــــــ

محل دفن : گلزار شهدای امامزاده اسحاق (ع) – خرامه

سرباز شهید صفدر کشاورزی در یک خانواده مذهبی به دنیا آمد و با نان کارگری که پدرش در می آورد بزرگ شد ، او بخاطر آنکه وضع خانواده اش خیلی خوب نبود مجبور شد پس از اتمام درس در کلاس سوم متوسطه درس خود را کنار بگذارد تا خانواده اش را در تامین مایحتاج زندگی یاری کند . بدین منظور شهید کشاورزی در سن چهارده سالگی به شیراز رفت و در یک قنادی مشغول به کار شد و وقتی که در این کار استاد شد به خرامه بازگشت و برای خودش مغازه قنادی زد و بعد از دو سال کار در قنادی در خرامه برای انجام خدمت سربازی ، دفترچه اعزام به خدمت را گرفت و به خدمت مشغول شد . در پایان سال دوم خدمتش که در سومار خدمت می کرد به اسارت نیروهای عراقی در می آید که در آن هنگام که ایشان اسیر می شوند ، از طرف نیروهای ایرانی پاتک زده می شود و عراقی ها برای مقابله با ایران ، اسیرانی راکه گرفته بودند و همچنین صفدر کشاورزی را به خمپاره قتل عام می کنند و شهید صفدر کشاورزی نیز در اثر ترکش خمپاره به شهادت  می رسد .

شهید صفدر کشاورز بسیار متین ، خوش رفتار و خوش اخلاق بود . به پدر و مادر خود کمک می کرد و قسمتی از مایحتاج زندگی خانواده را تامین می کرد . از لحاظ دینی و مذهبی در خانواده نظیر نداشت و مورد توجه و تمجید اقوام ، دوستان و آشنایان بود . برادران و خواهران خود را به پاکی و راه راست و معاشرت خوب با مردم و برقراری صله ی رحم دعوت می کرد .

همیشه سخن او این بود که جبهه و دفاع از میهن و ناموس وظیفه شرعی ماست و اگر در این راه شهید شدم ناراحت نباشید چون هر چه خداوند تقدیر نماید همان می شود . در آخرین مرحله از اعزامش ، دختر کوچکش را که تنها فرزندش بود بغل کرد و بوسید و به مادرش که این بار گریه می کرد گفت مادر گریه نکن و سپس در لباس ارتشی به جبهه رفت که پس از ده روز از اعزامش به شهادت   رسید .

 

پیام خانواده شهید :

پیام ما این است که نگذارید در جامعه ذلت و خواری رواج یابد ، مردم و جوانان باید با جان و دل از خاک و ناموس و دین خود دفاع کنند و همیشه با بیاد آوردن دلاورمردی های شهدا ، اسیران و جانبازان ، یادشان را زنده نگه دارید خون آن ها پایمال شود .

روحش شاد و یادش گرامی باد

قطعه شعری از فرزند شهید :

     درد دل با ، بابا

دلم خواهد غزل با لاله گویم

به بابا صفدرم از ناله گویم

به او گویم چرا از ما جدایی

همی دانم که مهمان خدایی

بیا بر ما نظر کن ای پدر جان

نظر کن ای پدر ای ماه تابان

شبی در خواب شیرین یاد ما کن

دلم را غرق شادی و صفا کن

شهادت بهر تو ارزنده باشد

دلم از عشق تو پاینده باشد

به راه حق فدا کردی وجودت

فدا کردی همه بود و نبودت

برایم افتخاری آفریدی

اگرچه شادی ها را ندیدی

من و مادر به یادت زنده هستیم

از این دنیای غم دلکنده هستیم

ز احسان عموی خوب و دینی

ندیدم لحظه ای درد یتیمی

به روز حشر شافع بهر ما باش

کنار ما چنان نور خدا باش

تو ای بابا برایم سروری کن

مرا در مشکلاتم یاوری کن

از طرف خانواده برادر شهید

قنبر کشاورزی – ۲۵/۲/۱۳۸۰