شهید صمد اسماعیلی

شهید صمد اسماعیلی

بسم رب الشهداء و الصدقین

شهید : صمد اسماعیلی

فرزند : حیدر

عضو : سرباز

تاریخ تولد :۱۳۴۲

محل تولد : خرامه

تاریخ شهادت ۱۶/۱/۱۳۶۸

محل شهادت  :سردشت کردستان

عملیات :  ـــــــ

محل دفن : گلزار شهدای امامزاده اسحاق خرامه

شهید صمد اسماعیلی بعد از گذراندن دوران طفولیت راهی مدرسه شدند و تحصیلات خود را تا اخذ مدرک دیپلم در خرامه به پایان رساندند . و با گشایش مغازه زندگی خود را ادامه دادند و از این رهگذر در تامین مایحتاج زندگی خود و خانواده تلاش می کردند در همین ایام بود که ازدواج کردند و بعد از مدتی در تاریخ ۲۳/۴/۶۵ جهت انجام خدمت مقدس سربازی به ایران شهر اعزام شدند که پس از مدتی به مناطق جنگی اعزام گردیدند بعد از مدتی خدمت بر اثر بیماری موقت مرخصی گرفتند که پس از طی دوران نقاهت در تاریخ ۲۳/۹/۶۷ برای انجام بقیه خدمت سربازی به تهران اعزام شدندکه پس از مدتی به سردشت کردستان منتقل شدند و به عضویت نیروی مخصوص لشکر ۲۳ درآمدند و در تاریخ ۱۶/۱/۶۸ در جبهه سردشت در پست نگهبانی به درجه رفیع شهادت نائل آمدند .

رفتار پسندیده ایشان با خانواده و مردم همیشه او را به یاد ما می آورد ، اهمیت دادن امر مهم صله رحم خصوصیت اصلی و اخلاقی ایشان بود . در رفع مشکلات و گرفتاریهای دوستان و آشنایان و دیگر اقشار مختلف مردم تلاش می کرد . به نماز اهمیت زیادی می داد و اگر بزرگترین معضلات و مشکلات در پیش روی داشتند یک لحظه نماز خود را ترک نمی کردند . در مجالس و محافل مذهبی خصوصا عزاداری اهل بیت (ع) فعالیت زیادی داشتند . در انجام فرائض دینی و مذهبی و واجبات و رعایت اخلاق و ادب خود و خانواده و آشنایان و دوستان سفارش می کرد .

در آخرین اعزامش هنگامی که با همه اقوام و اهل خانواده خداحافظی کرد عرض کرد : مادر من عازم راهی هستم که همه اولیا و پیغمبران اللهی آن را سفارش نموده اند و من هم منتخب این راه گردیده ام و با عنایت به آن که عید نوروز نزدیک است شاید لایق آن بودم که پروردگار مرا به نزد خودش فرا بخواند و دیگر شما را نبینم و هم اکنون در عوض دست شما را می بوسم . که بعد از چند ماهی از رفتنش به شهادت رسید .

و این قطعه شعری است که در دفتر خاطرات شهید به یادگار مانده است .

مرغ باغ ملکوتم نیم ازعالم خاک

دو سه روزی قفسی ساخته اند در بدنم

ای خوش آن روز که پرواز کنم تا بر دوست

به امید سر کویش پر و بالی بزنم

در آن نفس که بمیرم در آرزوی تو باشم

بدان امید دهم جان که خاک کوی تو باشم

می بهشت ننوشم ز دست ساقی رضوان

مرا به باده چه حاجت که مست روی تو باشم

به وقت صبح قیامت که سر زخاک برآرم

به گفتگوی تو خیزم به جستجوی تو باشم

پیام و سفارش خانواده شهید :

همان طور که همه انسان ها به زندگی و استفاده از نعمت های اللهی علاقه مند هستند ، شهیدان ما هم دارای همین خصلت بودند و زمانی که شاهد نمودند که اسلام و مسلمین توسط ابر قدرت ها در معرض خطر قرار دارد تمام آمال و آرزوهایش را نادیده گرفته و با عزمی راسخ ، لباس رزم پوشید و در برابر دشمن ایستادند . و فرمان مولایشان امام عزیز را با جان و دل اطاعت کرده و با اهدا خون خود از حریم اسلام دفاع نمودند . ما هم انتظار داریم که راه این عزیزان به دست فراموشی سپرده نشود و از مردم و جوانان انتظار داریم دست از فرائض دینی برندارند و نماز را کوچک نشمارند و حرمت این عزیزان را پاس دارند و از یاد خدا غافل نگردند که خدا با آن هاست چنان چه از نیت شوم افراد فرصت طلب خبر دار شدید اسلحه شهیدان عزیز را بر دوش گیریم و دست بیعتی را که با ولایت فقیه داده اند محکم تر کنند .

والسلام