بسم رب الشهداء و الصدقین

شهید : کریم زارع

فرزند : غلامرضا

عضو : سرباز وظیفه

تاریخ تولد : ۱۳۴۱

محل تولد : روستای شهید آباد

تاریخ شهادت : ۲۴/۴/۱۳۶۳

محل شهادت : پیرانشهر

عملیّات : —–

محل دفن : گلزار شهدای امامزاده ابراهیم (ع)  – سلطان آباد

شهید کریم زارع در خانواده ای ضعیف و زحمتکش چشم به جهان گشود و در دوران کودکی با تربیت صحیح پدر و مادر بزرگوارش پرورش یافت و پس از گذشت شش سال جهت تحصیل علم راهی دبستان گردید و دوران ابتدایی را با موفقیت به پایان رسانید ضمن اینکه در هنگام تحصیل به پدرش در کار و دامپروری کمک می کرد . در سال ۱۳۵۳ به علت اینکه در روستای زادگاهش کلاس بالاتر ابتدایی تحصیل نمی شد به ناچار به شیراز عزیمت نمود و در آنجا خانه ای کوچک اجاره نمود و در کلاس اول راهنمایی در مدرسه آقا بابا خان ثبت نام کرد . سال اول راهنمایی را با پولی که پدرش می فرستاد ، گذراند و چون مخارج تحصیل بیشتر از آنچه که پدرش می فرستاد به دنبال کار رفت و در خیاطی مشغول کار شد و بدین ترتیب اول راهنمایی را به پایان رساند . باشروع سال تحصیلی جدید دوم راهنمایی در مدرسه شبانه ثبت نام کرد . روزها کار می کرد و شب ها به مدرسه می رفت و بدین تربیت تحصیلات خود را تا سال دوم راهنمایی ادامه داد و به خاطر مشکلات فراوان درسش را رها کرد و به کار مشغول شد . زندگی او بدین گونه گذشت تا اینکه در سال ۱۳۶۱ جهت خدمت سربازی دفترچه گرفت و جهت دوره آموزشی به پادگان لویزان گروهان آموزشی ۱۰ در تهران اعزام گردید . بعد از اتمام دوره آموزشی جهت خدمت به کردستان منتقل گردید که در ابتدای خدمتش در شهرستان سردشت به خدمت مشغول شد . بعد از مدتی از خدمتش به پاس تلاش ها و فداکاری هایش او را برای خدمت در گردان ضربت انتخاب کردند و به پادگان پسوه اعزامش کردند . که یک بار در پیرانشهر به همراه تعدادی از دوستانش در یک عملیات مورد محاصره ضد انقلابیون قرار می گیرند که با زحمت زیادی با دو نفر از دوستانش شبانه خود را از محاصره ۱۰ روزه نجات می دهند . خدمت او بدین گونه در حفاظت شهر و منطقه در برابر اشرار و ضد انقلاب گذشت تا این که در تاریخ ۲۳/۴/۱۳۶۳ در اواخر دوران سربازی اش پس از اطلاع یافتن از این که درگیر شده و همرزمانش مشغول پاکسازی کردستان از وجود اشرار و ضد انقلاب هستند مشتاقانه به پیرانشهر رفت و حدود ساعت ۱۰ شب به محل درگیری رسید که به گفته همسنگرانش پس از حدود ۶ ساعت مبارزه با اشرار در حین تیراندازی با تیربار از پشت مورد حمله قرار می گیرد و به شهادت می رسد و در تاریخ ۲۴/۴/۱۳۶۳ خون پاکش سرزمین قهرمان پرور کردستان را گلگون می کند .

خصوصیات شهید:

شهید کریم زارع اخلاق نیکو و پسندیده ای داشت ، در سلام کردن همیشه پیش قدم بود . از زمان دوران تحصیل در مقطع ابتدایی تا زمان خدمت سربازی و شهادتش کار می کرد ، در مزرعه کشاورزی دوشادوش پدر و در شیراز در خیاطی . در دوران خدمت سربازی اش ، چنان مرخصی خود را تنظیم می کرد که بتواند هنگام کار به پدرش در کشاورزی کمک کند و در فصل کار پدرش را یاری دهد .

روزهای آخر مرخصی آخرش به مادرش گفت : می خواهم بدانم اگر من شهید شدم شما چه خواهید کرد ، مادرشان در جواب گفتند : تو این دفعه رفتارت فرق کرده ، صحبت های عجیب و غریبی می کنی ، چرا این حرفها را می زنی ، شهید گفت : من دفعه های گذشته هم می خواستم با شما صحبت کنم اما فرصت پیدا نمی شد من چندین بار که در عملیات ها شرکت کردم به فکر شما و پدرم بودم حال می خواهم از خود شما سؤال کنم که چگونه صبر خواهید کرد و حالا می گویم که    انشاءالله صبر را بیشتر کنید تا همنشین ، زینب کبری (س) و ائمه معصومین شوید.

و پدر شهید هنگامی که می خواستند پیکر خونین فرزندش را به خاک بسپارد ، آن را در بغل گرفت و خود به خاک سپرد و گفت : وصیت شهید این بوده که صبور باشید و امیدوارم که خدا این هدیه ناقابل را از من قبول کند و با شهدای کربلا محشورش بگرداند .

روحش شاد و یادش گرامی باد

از طرف خانواده و برادر شهید

محمد زارع – ۳۱/۵/۱۳۷۸