بسم رب الشهداء و الصدقین

شهید : ولی دهقان

فرزند : علی محمد

عضو : بسیج

تاریخ تولد : ۱۳۴۶

محل تولد : روستای کفدهک

تاریخ شهادت : ۲۴/۲/۱۳۶۵

محل شهادت : جبهه بیات

عملیّات : —-

محل دفن : گلزار شهدای امامزاده اسحاق – خرامه

دیگر بار فرزندی از تبار هابیل و از سرزمین عشق و شهادت با دیده ای تابناک از معرفت حق و قلبی سوزان از عشق او بر کربلای گرم و تفتیده ی ایران خون افشاند و گلزار آتشین شهادت را آتشین تر ساخت و خونش ایران را خونین تر کرد .

شهید ولی دهقان در یک خانواده متوسط از نظر اقتصادی متولد شد و بعد از پشت سر نهادن دوران کودکی پا به مدرسه گذاشت و با شور و شوق فراوان تحصیلات خود را شروع کردند ، دبستان را در روستا و راهنمایی را در خرامه گذراندند ، و بعد از اتمام مقطع راهنمایی به علت عدم مدرسه در روستا ترک تحصیل کردند که بعد از چند سال با خانواده به خرامه مهاجرت کردند . با مهاجرت خانواده به خرامه ، ولی دوباره برای رفتن به مدرسه در مقطع دبیرستان ثبت نام کرد . ایشان با پشتکاری و همکاری خانواده مقطع دبیرستان را با موفقیت پشت سر گذاشت در اواخر سال چهارم دبیرستان از طریق بسیج دانش آموزی به جبهه اعزام شد و این سومین و آخرین مرحله ای بود که شهید به جبهه می رفت و به خط مقدم جبهه بیات اعزام گردید که به گفته یکی از معلمانش که ایشان نیز در همان منطقه مشغول خدمت بودند ، شهید ولی در کنار صخره ای ایستاده بود که مورد اصابت تیر مستقیم دشمن قرار گرفت و چون به صخره تکیه داده بود به زمین نیفتاد و دشمن به خیال این که تیری به ایشان نخورده ، تیر دوم و سوم را نیز به طرف ایشان شلیک می کند که به گردن ولی اصابت می کند و به شهادت می رسد .

خصوصیات شهید ولی دهقان :

شهید ولی از نظر اخلاقی بسیار خوش برخورد و خوش اخلاق بود ، صله رحم را اهمیت می داد و بدان عمل می کرد . در معاشرت با خانواده و مردم ، ادب و متانت و وقار را در حد والایی رعایت         می نمود ، نسبت به مسائل دینی و مذهبی پایبند و معتقد بودند و در مجالس دینی شرکت می کردند و اطرافیان را نیز به این مهم تشویق می نمود . ایشان صادق و راستگو بودند و به اطرافیان و خانواده توصیه می کردند که همیشه صادق و راستگو باشند و تاکید می کردند که هیچ گاه از تعریف و تمجید دیگران کوتاهی یا زیاده روی نکنید . در مورد جبهه و جنگ می گفتند : نباید صحنه جبهه را خالی گذاشت اگر من و امثال من به یک بهانه مثلاً درس خواندن و دانش‌ آموز این مملکت بودن نخواهیم به این مکان مقدس (جبهه) پا بگذاریم پس چه کسی برود بنابراین مسئولیت را از دوش خود برداشته به این امید که افراد دیگری برای رفتن به جبهه هستند .

پیام خانواده شهید :

ما از مردم می خواهیم که قدر این خون هایی که ریخته شده را بدانند و نگذارند که خون این عزیزان به هدر رود ، با هر گونه فساد مبارزه کنند ، مسئولین باید همیشه یاد شهیدان را با برنامه ها و مراسم گوناگون زنده نگه دارند تا مردم آنها را به فراموشی      نسپارند .

والسلام

از طرف خانواده و خواهر شهید – ۹/۵/۱۳۷۹