بسم رب الشهداء و الصدقین

شهید : مرتضی علیائی

فرزند : مرتضی

عضو : بسیج

تاریخ تولد : ۱۳۵۱

محل تولد : سفلی

تاریخ شهادت : ۵/۵/۱۳۶۷

محل شهادت  : شلمچه

عملیات :  ـــــــ

محل دفن : گلزار شهدای امامزاده صالح حسن آباد – کربال

شهید مرتضی علیائی در خانواده ای مذهبی در روستای سفلی از توابع کربال در سال ۱۳۵۱ (ه – ش) از پدری مؤمن و مادری پاکدامن متولد شد . سه ماه قبل از تولد مرتضی پدرش در اثر بیماری قلبی دار فانی را وداع گفت و شهید مرتضی یتیم به دنیا آمد . با به دنیا آمدن مرتضی نام پدر بر او گذاشته شد و سرپرستی او و مادرش به عهده پدر بزرگ شهید افتاد . بعد از دوران شیرخوارگی سرپرستی شهید به عهده عموی کوچکترش مصطفی (که شوهر خاله شهید بود) افتاد . ایشان تحت مراقبت و فتار محبت آمیز خانواده قرار گرفت و پس از گذراندن دوران خردسالگی در سن شش سالگی در مدرسه ابتدایی (ادب) روستای سفلی ثبت نام کرد و مشغول تحصیل شد . مرتضی از همان اوایل دوران تحصیل ، علاقه بسیار شدیدی نسبت به درس و مدرسه از خود نشان داد و به زودی به عنوان شاگرد ممتاز شناخته شد . مرتضی مقطع ابتدایی را با موفقیت چشمگیری به پایان رساند و وارد مقطع راهنمایی در مدرسه تازه تاسیس روستا شد .که این مقطع تحصیلی را نیز با کسب عنوان شاگرد ممتاز به پایان رساند و به همراه پسر عمه خودجهت ادامه تحصیل به دبیرستان عشایری شهید بهشتی شیراز معرفی گردید و با شوق تمام مشغول به تحصیل در این مقطع شد . سال اول در مقطع متوسطه را در سال تحصیلی ۶۶-۶۵  با معدل ۷۵/۱۷ پشت سر گذاشت و سال دوم را نیز با معدل ۵/۱۷ طی کرد . با اتمام سال دوم تحصیل در سال ۶۷  و با  شروع تعطیلات تابستانی و با توجه به اینکه  جنگ در موقعیت سختی قرار داشت مرتضی تصمیم گرفت به جبهه برود از این رو برای اعزام به جبهه به بسیج خرامه مراجعه نمود و ثبت نام کرد و در تاریخ ۱۶/۴/۶۷ با بدرقه ی گرم اقوام ، خویشان و اهالی محترم روستای سفلی با جمعی از دوستان و اقوام راهی جبهه های نور علیه ظلمت شدند . در جبهه پس از گذراندن دوران آموزشی کوتاه مدت و فشرده به خط مقدم جبهه شلمچه اعزام شدند که پس از مدتی مبارزه در تاریخ ۵/۵/۱۳۶۷ در اثر اصابت ترکش گلوله تانک نیروهای بعثی عراق به سر و کتف ایشان ، شربت گوارای شهادت را نوشیدند و به درجه رفیع شهادت نائل آمدند و پیکر مطهر و خونینش در تاریخ ۱۰/۵/۱۳۶۷ از مقابل بنیاد شهید انقلاب اسلامی خرامه به سوی گلزار شهدای امامزاده صالح (ع) روستای حسن آباد کربال در مراسمی با شکوه و بی نظیر تشییع گردید و در جوار دیگر شهدای روستا آرام گرفت .

روحش شاد و راهش پر رهرو باد

از طرف عموی شهید مصطفی علیایی

به تاریخ ۸/۶/۱۳۷۸

و آویزه گوشمان می کنیم وصیت نامه شهید مرتضی علیائی :

. . . بسم رب الشهداء

ای خدا ! تو ما را به مهمانی دعوت کردی و ما هم پذیرفتیم ، پس در این موقع اول از تو آمرزش می طلبم و می خواهم که گناهانم را ببخشی . . .

از شما ای مردم می خواهم که اگر مرا می شناسید اگر از من بدی دیده اید ببخشید . امام را تنها نگذارید و جبهه ها را خالی نگذارید .

والسلام

آرزو داشتم اگر مهلت دهد دنیا مرا

یک شبی باشد به دشت کربلا مأوا مرا

آرزو داشتم بگیرم در بغل قبر حسین

تا دهد خط امان از آتش فردا مرا

آرزو داشتم که گرد وخاک این وادی تنم

تا بود در دیده اهل محبت جا مرا

آرزو داشتم ببوسم مرقد شاه شهید

نیست غیر از این امیدی اندر این دنیا مرا

آرزو داشتم حسین جان کربلایت را ببینم

قتلگاه جانفزای پر بلایت را ببینم

آرزو داشتم بیایم گوشه بیت العزایت

جایگاه اکبر گلگون قبایت را ببینم