بسم رب الشهداء و الصدقین

شهید : صحبت اله صادقی فارسی

فرزند : شکراله

عضو : سرباز

تاریخ تولد : ۱۳۴۷

محل تولد : روستای کفدهک

تاریخ شهادت : ۱۳/۵/۱۳۶۸

محل شهادت  : آبادان

عملیات :  ـــــــ

محل دفن : گلزار شهدای روستای کفدهک

و بار دیگر فرزندی از تبار هابیلیان به سفر عشق رفت و شهادت را در اوج زیبایی در اوایل جوانی از خدا طلبید و به آن رسید .

شهید صحبت اله صادقی در خانواده ای کشاورز به دنیا آمد و تا پنجم ابتدایی درس خواند . ۱۵ ساله بود که پدرش را از دست داد و او با ترک تحصیل به شغل کشاورزی روی آورد و با سن کمی که داشت با اراده و تلاش و کوشش هزینه معیشت خانواده را بر عهده گرفت . زندگی او بدین شکل گذشت تا اینکه جهت انجام خدمت به جبهه آبادان اعزام گرید پس از چند ماهی از خدمتش در تاریخ ۱۳/۵/۱۳۶۸ در آبادان در حین انجام وظیفه به طور غیر عمد هدف تیر سلاح یکی از نیروهای خودی قرار گرفت و به شهادت رسید .

صحبت اله بسیار مودب و خوش اخلاق بود و در هنگام برخورد با مردم با خوش رویی و تبسم به آه ها سلام می کرد . در سلام دادن بر همه پیشی می گرفت . به اهل خانه مخصوصا مادرش بسیار احترام می گذاشت . همه فرایض دینی و مذهبی را به جا می آورد . همیشه نمازش را سر وقت می خواند . در مراسم سوگواری ائمه اطهار مخصوصا عزاداری سالار شهیدان با عشق شرکت می کرد و عاشق خاندان نبوت و ائمه معصومین بود . جبهه را مکانی مقدس مس دانست و راه رستگاری را در جبهه و جنگ جستجو می کرد . به امام عشق می ورزید و سخنرانی های امام را با شور و حرارت خاصی از تلویزیون و رادیو می شنید .

هنگام خداحافظی در آخرین مرخصی اش در و دیوار خانه را می بوسید و با خنده می گفت : خداحافظ . من دیگر بر نمیگردم . مادرشان سخنان او را شنیدند و بسیار ناراحت وغمگین شدند و گفتند : چرا این حرف را می زنی ؟ شهید برگشت و مادرش را بوسید و گفت : مادر جان ابدا غمگین نباش . من حقیقت را می گویم . دیگر مرا نخواهی دید .

پیام خانواده شهید :

خانواده شهید از مردم توقع زیادی ندارند ، اما مردم وظیفه سنگینی را که دارند این است که با اتحاد و همدلی مگذارند تا خدای نکرده این انقلاب از راه اصلی خویش منحرف گردد و به بیراهه برود . مردم در قبال شهدا مسئولند و باید پیرو شهدا باشند . فکر کنند و ببینند شهدا چرا و برای که و برای چه شهید شده اند . شهدا چه می خواستند . شهدا بسیجیانی بودند که نگذاشتند وجبی از خاک عزیز ایران اسلامی به دست دشمن بیفتد . از مردم انتظار داریم که اسلام ناب محمدی را یک آن رها نکنند و بوی دشمنان و گول دشمنان غرب زده ای را که این روزها برای خاک کردن فرهنگ کردن غربی لحظه شماری می کنند نخورند و با پیروی از مسیری که امام بنیان نهاده اند و با پیروی از ولایت فقیه در حفظ انقلاب بکوشند .

والسلام

از طرف خانواده و برادر شهید – هوشنگ صادقی فارسی

۳/۵/۱۳۷۹