بسم رب الشهداء و الصدقین

شهید : هاشم زمانی

فرزند : قاسم

عضو : بسیج

تاریخ تولد : ۱۳۴۲

محل تولد : فسا

تاریخ شهادت : ۱۲/۱۲/۱۳۶۲

محل شهادت : جزیره مجنون

عملیّات : خیبر

محل دفن : گلزار شهدای روستای کفدهک

شهید زمانی در یکی از خانواده های عشایر فارسی جزء طایفه عرب از ایل خمسه در فسا دیده به جهان گشود ، او از همان کودکی فردی عزیز و دوست داشتنی بود ، اعضای خانواده همگی او را بسیار دوست داشتند ، در آن شرایط سخت او را به مدرسه فرستادند که مقطع ابتدایی را در روستای خود به پایان رساند سپس به سروستان رفت و در آنجا به تحصیلات خود ادامه داد و تا سال سوم راهنمایی درس خواند و به کارگری روی آورد تا این که در سال سوم جنگ از طریق بسیج سروستان به جبهه اعزام شد که پس از فراگیری دوران آموزشی نظامی جهت خدمت به خط مقدم در جبهه جزیره مجنون رفت و در عملیات خیبر شرکت کرد و از ساغر دوست می شهادت را نوشید و به جمع خنیاگران عشق پیوست . پیکر مبارکش بعد از ۱۳ سال در اواخر بهار سال ۱۳۷۵ کشف شد و در کنار شهدای روستای کفدهک به خاک سپرده شد .

هاشم فردی بااخلاق و مهربان و کاملاً اجتماعی بود . آنگونه که هیچ کس از همصحبتی و معاشرت با ایشان خسته نمی شد در خانه فردی دوست داشتنی بود به طوری که لحظه ای دوری او غیر قابل تحمل بود ، به پدر و مادر بسیار احترام می گذاشت وحرمت خانواده را به خوبی حفظ می کرد با کودکان و برادران و خواهران رفیق و صمیمی بود ، مردم همه از دست او راضی بودند به طوری که مردم چه در زمان حیات و چه در زمان شهادتش از اوبه نیکی یاد می کردند . ایشان فردی مومن دین دار و متعصب و پایبند به تمام ارزش ها و اصول ، اعتقادات اسلام بود . به واجبات اهمیت زیادی می داد و ادعای این گفتار حضور داوطلبانه اش در جبهه است و ادعای پاکی او شهادتش است . ایشان در همه اوقات نسبت به محبت و احترام به یکدیگر ، حفظ حرمت خانواده ، یاری امام و رزمندگان اسلام ، اقامه نماز و تلاوت قرآن سفارش و تاکید می کردند .

ایشان جبهه و جنگ را مکانی برای آزمایش انسان توسط خداوند و راهی برای تمایز یاران واقعی خدا و دشمنان و منافقان می دانست و شهادت را سند و شهود قبولی در این آزمون و موفقیت حقیقی می دانست . مهمترین و بهترین سخن در این باب حضور اوست که با رشادت هر چه تمام تر به جبهه رفت و با تقدیم جان خود و با ریختن خون خود با همکاری دیگر برادران شهیدش به آبیاری کردن درخت نوبنیاد انقلاب اسلامی و حفظ میهن پرداخت . هنگامی که بعضی از دوستان و آشنایان او را از رفتن به جبهه منع می کردند می فرمود : خون من از خون برادرانی که در راه خدا و خلق خدا و حفظ ناموس و شرف این کشور شهید می شوند رنگین تر نیست ، این وظیفه من و شماست که در این واقعه خطیر به کمک امام زمان برخیزیم و در مقابل اسلام و برای خدا و برای چنین هدفی بزرگ ، جان هیچ قابلی ندارد .

روحش شاد

پیام خانواده شهید :

وظیفه مردم در قبال خانواده شهدا و شاهد این است که نگذارند لحظه ای به حرمت و عظمت کار بزرگ شهدا خدشه ای هر چند ناچیز وارد شود ، زحمت و تلاشی را که شهدا کشیده اند را درک کنند و دنباله رو آنان باشند و کاری کنند که روح شهدا از آنان راضی و خشنود باشد و در آخرت در مقابل شهدا و شاه شهیدان و امام شرمنده نباشند . جوانان هم باید بدانند اگر امروز آسایش دارند فقط مرهون پایمردی واز جان گذشتگی دیروز شهداست و ما امروز باید با حفظ حرمت آنان و ادامه دادن راهشان و اعتقاداتشان روحشان را شاد و خشنود نگه داریم .

والسلام

از طرف خانواده و برادر شهید علی زمانی – ۳/۵/۱۳۷۹