بسم رب الشهداء و الصدقین

شهید: منوچهر سلطانی

فرزند : عوض

عضو : بسیج

تاریخ تولد : ۱۳۵۰

محل تولد : روستای خیر آباد

تاریخ شهادت : ۲۰/۱۲/۱۳۶۶

محل شهادت : جزیره مجنون

عملیات : —

محل دفن : گلزار شهدای روستای خیر آباد

اینبار سخن از شهیدی است که در راه دو برادر شهیدش (رمضان و قربانعلی ساطانی)را در سنین نوجوانی اش می پیماید و با ریختن خون خود ثابت می کند که راه شهیدان را با شهید شدن ادامه می دهم هر چند که سن و سال زیادی نداشته باشم .

شهید منوچهر سلطانی یکی دیگر از شهدای هشت سال دفاع مقدس است که در خانواده ای مومن و متدین و مسلمان به دنیا آمد و تحت سرپرستی پدری مهربان و مادری دلسوز و در کنار برادرانی بزرگوار و خواهرانی صمیمی دوران کودکی خود را پشت سر نهاد و جهت علم آموزی همانند دیگر هم سن و سالانش به مدرسه رفت . و توانست تحصیلات خود را تا مقطع راهنمایی ادامه دهد که شهادت زود هنگامش مانع از ادامه تحصیلش شد اما به دانشگاهی رفت که استادش پیامبر و امامان و هم کلاسی هایش شهیدان بودند و او تحصیل در این دانشگاه را بر علم آموزی در مدارس دولتی ترجیح داد ، و بدین خاطر از ادامه تحصیل در مدرسه دوری کرد و در سن ۱۶ سالگی عازم جبهه شد و جهت خدمت به مشهد برادرش ،جزیره مجنون رغت و خود نیز از آنجا به سوی آسمانها پرواز کرد و وصال یار و همنشینی با برادران شهیدش را بر عالم مادی دنیا ترجیح داد . و شربت شهادت را نوشید .

خصوصیات شهید منوچهر سلطانی :

ایشان اخلاقی بسیار خوب داشتند ، به بزرگترها احترام می گذاشتند مخصوصاً به پدر و مادر و با دیگران نیز با مهربانی برخورد می کرد ، در هنگام بیکاری به مادر خود در کار خانه و به پدر خود در کشاورزی کمک می کرد . به نماز و روزه اهمیت زیادی می دادند و نمازهای خود را در مسجد و در اول وقت بر پا می کردند ، ایام مبارک ماه رمضان را به طور کامل روزه می گرفتند و اگر احیاناً بیدار نمی شدند بدون سحری روزه می گرفتند . همانند دیگر برادران شهید خود خواهرش را به حجاب و رعایت شئونات اسلامی سفارش می کردند علاقه زیادی به جبهه و جنگ داشتند و در بسیج فعالیت می کردند ، به امام خمینی ارادت خاصی نداشتند و ایشان را رهبر و راهبر خود می دانستند .

 

پیام خانواده شهید :

جوانان با حفظ حجاب خود و خواندن نماز و قرآن و به جا آوردن عمل صالح ، راه شهیدان را ادامه دهند و بدانند که این شهدا بودند که امنیت را به جامعه آوردند.

   از طرف خانواده شهید – تابستان ۱۳۷۸

و چنین است وصیتنامه شهید منوچهر سلطانی :

انا لله و انا الیه راجعون

« و لا تحسبنّ الذین قتلو فی سبیل الله امواتاً بل احیاء عند ربهم یرزقون »

امت شهید پرور و رزمنده پرور ، اینک که سپاهیان محمد می روند تا بر علیه ابرقدرتها سیلی بزنند با شماست که آنها را یاری کنید ، از برادران و خواهران روستای خیر آباد و برادران دیگر می خواهم که راه عزیزان را ادامه دهند و ما ملت کوفه نیستیم که امام را تنها بگذارم این وظیفه ماست ]که [ راه حسین شهید را ادامه دهیم . از خواهران خود می خواهم که ناراحت نباشند و هیچ وقت گریه نکنند و از پدر و مادرم می خواهم که ناراحت نباشند از اینکه فرزندتان از دست رفت و شما باید افتخار کنید که چنین فرزندانی دارید و چند وصیّت به دوستانم دارم که اگر من شهید یا مفقود و یا اسیر شدم راهم را ادامه دهند و نگذارند امام تنها بماند و پدر و مادر گرامیم اگر چنین شد که جنازه من گیر نیامد نگران نباشید چون چون حضرت زهرا هم جنازه نداشت و قبر ایشان   ]معلوم [ نیست و شاید باید افتخار کنم که چنین امانتی را که خداوند به تو نداده به خوبی تحویل دادی و از خواهرانم می خواهم که به دعای کمیل و توسل توجه زیادی کنند و حجاب اسلامی را رعایت کنند و از برادرانم هم می خواهم که دعای کمیل و توسل بخوانند و اگر شهید شدم کنار برادرم خاک کنید.

والسلام

   دعا برای رزمندگان اسلام یادتان نرود

منوچهر سلطانی